تبلیغات
همه چیز درباره بروس لی و كونگ فو - متعلق به زمانه ما نبود
دانلود كلیپ ها و عكس های نایاب و قدیمی از بروس لی

متعلق به زمانه ما نبود

یکشنبه 1 فروردین 1389 05:21 ق.ظ

نویسنده : آرش
ارسال شده در: بروس لی از دیدگاه بزرگان ،

إبروس لی صد سال از زمانه ما جلوتر بود

دان اینو سانتو٬ شاگرد بروس لی٬ می گوید: «بروس حداقل ۱۰۰ سال جلوتر از زمان ما بود».

این جمله معترضه نادر را فردی به زبان می آورد که خودش سالیان متمادی٬ هنرهای رزمی را کار می کرده است.(یک کمربند سیاه٬ با سابقه هشت ساله در کاراته کنپو و چندین سال سابقه در کونگ فو و اسکریما٬ هنر رزمی فیلیپین)

جون ریی٬ استاد زبده تکواندو در آمریکا اذعان می کند که: «نمی دانم بروس چطور آن را انجام می داد. آن قدر سریع حرکت می کرد که حتی فرصت نمی کردید درست جاگیری کنید.» بروس بعد از اینکه سبک کار خود را از کونگ فو به جیت کان دو تغییر داد٬ از بابت اطلاق این اسم به کارش خیلی احساس پشیمانی می کرد و می گفت: «من از اینکه هر نوع مبارزه ای را تحت عنوان سبکی قرار دهم٬ متنفرم. مبارزه نباید به شکل سبک خاصی انجام گردد. زمانی که می خواهید مبارزه کنید٬ باید کاملا" آماده باشید تا بتوانید با هر نوع حریفی مقابله کنید. حالا این حریف یک بوکسور باشد یا جودوکار یا کشتی گیر

بروس با ترکیب چند نوع مختلف از رشته های ورزشی٬ جیت کان دو را ابداع کرد. مثلا" گارد ایستاده چپ را از شمشیر بازی اقتباس کرد. «علت استفاده من از این گارد نامعمول٬ به این خاطر است که بیشتر افراد راست دست هستند و چون دست و پای راست قوی تر و سریع تر از چپ هستند٬ چرا با قرار دادن دست و پای راست در جلوی خود٬ از آنها استفاده نکنیم؟ » بروس حس می کرد این نوع گارد٬ انسان را قادر می سازد تا به میزان ۸۰٪ از دست و پای راست خود استفاده کند.

وضعیت ساوت پا در جیت کان دو

بروس در به کار بردن دست و پایش (به ویژه دستانش) خیلی فرز بود. در اوایل دهه شصت در سراسر کشور نمایشاتی اجرا می کرد. یکی از تکنیک های مورد علاقه اش این بود که یکی از حضار داوطلب (که معمولا" یک کاراته کای زبده بود) دعوت می کرد تا بیاید و ضربه مشت او را مهار کند. بیشتر کاراته کاها انتظار داشتند ضربه مشتی که به طرف صورتشان می آید مهار کنند٬ به ویژه اگر از پیش به آنها خبر داده شود. اما یک نفر هم نبود که بتواند ضربه مشت بروس را مهار کند. چرا؟ درست مثل شمشیرباز که حمله رو به جلو خود را از قبل به حریف اعلام نمی کند٬ بروس نیز هرگز ضربه مشتش را به حریف نمی فهماند. بروش ذاتا" هوشیاری زیادی داشت و عملا" هم آن را به کار می برد.

محمد علی (کلی) بت بروس لی در بوکس بود. محمد علی بزرگترین بوکسور سنگین وزنی بود که بروس تا به حال دیده بود. بروس آن قدر فیلم های او را می دید تا بیشتر حرکاتش را یاد بگیرد. بروس برای اینکه بتواند حرکات او را عینا" تقلید کند٬ فیلم های او را در آینه می دید٬ چون گارد بروس چپ بود و گارد محمد علی راست٬ او می توانست گارد محمد علی را در آینه٬ چپ ببیند.

بروس لی در حال اجرای ضربه آپرکات

بعد از اینکه بروس به امریکا بازگشت٬ بیشتر مراقب جسم و سلامت خود شد. غذاهای مغذی مصرف می کرد و زیاد ورزش می کرد. نامعمول نبود اگر ۱۵۰۰ میلیگرم به طور روزانه ویتامین C مصرف کند و در جاده های کوهستانی پنج کیلومتر بدود. اما هدف بروس داشتن عضلات حجیم و بزرگ نبود٬ بلکه او تمرین می کرد تا تعداد بیشتری از عضلاتش را به کار بیندازد و قدرت خود را زیاد کند تا بتواند آنها را در مبارزه به کار ببرد. به طور مثال٬ او عضلات شکمی قدرتمندی داشت تا ضربات وارده به شکمش را مهار کند.

برای تقویت عضلات ساعدش٬ یک هالتر ۳۲ کیلویی را با دو دستش بلند می کرد و آن را در راستای سینه اش به مدت چند ثانیه به طور افقی نگه می داشت و با غرور می گفت:«کمتر وزنه برداری می تواند این وزنه ها را به این شکل تا این مدت نگه دارد.» گاهی روی نیمکت می نشست و در حالی که یک جفت دمبل ۱۲ کیلویی را مرتب بالا و پایین می برد٬ مشغول تماشای تلویزیون می شد.

در مجموع وسایلش٬ دو نوع کیسه بوکس سرعتی داشت: یک نوع قدیمی که از سقف آویزان بود و یک نوع جدید. چندین کیسه بوکس سنگین داشت که یکی از آنها در حدود ۹۱ کیلوگرم وزن داشت. بروس می گوید:«این کیسه بوکس را تاب می دادم و اگر با یک لگد می توانستم آن را متوقف کنم٬ می فهمیدم که قادرم یک مرد ۱۸۰ کیلویی را به زمین بزنم

بروس وسایل متعدد دیگری نیز داشت٬ مثل یک آدمک چوبی با چهار دست و پا٬ ماکی وارا٬ هیدرولیک لگد زنی و چندین کیسه برزنتی مخصوص لگد و مشت.

منبع:کتاب بروس لی افسانه ای ویراستاران مجله بلک بلت

موفق باشید

نظر یادتون نره


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -